Zindelik İçin Kahve. Peki Ölçüsü Ne?

21. yüzyılın en popüler alışkanlıklarından biri; şüphesiz kahve. Bir çılgınlık halinde yayılan kahve dükkanları, kahve içme ritüelleri, aromalı kahveler günlük hayatın her anını kuşatmış durumda. Yaşantımıza yoğun olarak dahil olmuş bu içeceğe bir de sağlıklı yaşam penceresinden bakalım.

Sıkça dile getirilen algı, kahvenin içerdiği kafein sayesinde vücudumuza “zindelik” ve canlılık kazandırdığı düşüncesidir. Kahvenin özellikle uykuyla ilişkilendirilen bu özelliği, sanılanın aksine düzenli kahve tüketen insanlarda değil, nadiren kahve içen bünyelerde etki göstermektedir. Zira düzenli tüketilen kafeine karşı bünye bağışıklık kazanmakta ve miktar arttıkça kafeinin uyku ihtiyacı üzerindeki etkisi azalmaktadır. Kahve tüketiminin ardından metabolizma hızlanır ve yağ yakımı artar. Hızlanan kan dolaşımı kasağrılarını azaltarak vücuda canlılık hissi kazandırır.

Kahvenin sağlıklı yaşam ve sporcu beslenmesiyle ilgili yeterince dile getirilmeyen fakat en az kafein kadar önemli bir diğer içeriği, barındırdığı antioksidan maddelerdir. Egzersiz yapan insanların bünyelerinde, normale oranla daha fazla oksijen transferi gerçekleşir ve bu durum zaman zaman metabolizma üzerinde baskılara neden olur. Özellikle antreman sonrası vücutta ortaya çıkan toksinlerin vücuttan atılmasında ve metabolizmanın dengelenmesinde kahvenin içerdiği antioksidan maddeler önemli rol oynar.

Yapılan araştırmalar, kahve tüketiminin bir üst sınır gözetildiği sürece vücudun antreman sonrası onarımında olumlu etkide bulunduğunu gösteriyor. Burada üst-sınır, antreman programınızın yoğunluğuna ve günlük sıvı tüketiminize göre değişkenlik gösterebilir. Bir ölçü olması açısından, haftada üç gün, birer saat antreman yapan bir sporcunun günde 2 fincan kahve tüketmesinde bir sakınca olmamakla birlikte tüketilen kahve vücuttan toksinlerin atılmasında ve kas yorgunluğu hissinin giderilmesinde önemli bir yardımcı halini alır.

Aşırı kahve tüketiminin metabolizmaya olumsuz etkilerini hatırlatmakta da yarar var. Her fincan kahve vücuttan sıvı atımını tetikler ve yeterli su tüketilmeyen durumlarda bu durum uzun vadede çeşitli böbrek rahatsızlıklarına neden olur. Ek olarak günlük ihtiyacın üzerinde alınan kafein metabolizma üzerinde “sanal” bir zindelik hissine neden olur ve bağışıklık sistemindeki koruyucu antikorların hastalıklara karşı duyarlılığı bu yanılsama nedeniyle zaman içerisinde azalabilir.

İlgili yazı:  Stres, Uykusuzluk ve Depresyona İyi Gelen Besinler

Kahve ile ilgili yapılan araştırmalar, günde ortalama 2 litre su tüketen ortalama bir bireyin (170 cm / 70 kg) günlük kahve tüketiminin üst sınırının 4 kupa olduğunu göstermektedir.

Öneriler

– Egzersizlerinizden önce tüketecekseniz, kahvenizi şekersiz ve suyla tüketmeniz önerilir.

– Antreman sonrası kahve tüketiminde az yağlı süt ilavesi kahvenin onarıcı etkisini artıracaktır.

– Her ne kadar cazip gelse de, şeker oranı yüksek aromalı şuruplara mesafeli yaklaşmakta yarar var.

– Ne kadar şeker tüketirseniz, vücudunuzun şeker ihtiyacı aynı oranda artacaktır.

Görsel: fitnessandfrozengrapes

Fikrini paylaş