Sporcuların Kullandıkları Proteinler Nelerdir?

Proteinler, vücudun önemli yapıtaşlarıdır, vücutta enerji verici ve yapı maddesi moleküller olarak kullanılırlar. Sağlıklı olmak ve yaşamayı sürdürebilmek için protein tüketimi gereklidir. Beslenme sisteminin eksik kaldığı durumlarda ya da sporcuların daha hızlı kas geliştirmeleri gerektiğinde proteinler, besinlerden değil ek olarak kullanılabilirler. Ek olarak, dışarıdan, alınan proteinler sindirme uğramadıklar için hızlıca kana karışır ve kas gelişiminde hızlandırıcı etki gösterirler, bu sebeple sporcular tarafından sıklıkla kullanılırlar. Sporcuların kullandığı proteinler nelerdir sorusunun ise pek çok cevabı vardır.

Whey Konsantresi

Beslenme düzenine fazladan protein eklemek isteyenler tarafından sıklıkla kullanılan Whey konsantresi ucuz olduğu için özellikle spora yeni başlayanlar tarafından kullanılır. Spor antrenmanlarından sonra bu proteinin tüketilmesi kas yapımını hızlandırır. Kas inşasında en etkili protein tozu markaları için protein tozu inceleme etiketli yazılarımıza göz atın.

Kazein

Sporcuların kullandığı proteinler nelerdir sorusunun bir diğer cevabı Kazein proteinidir. Bu protein ek olarak alınan proteinler içerisinde en yavaş olarak sindirilen protein olduğu için, etkisini göstermesi uzun sürer. Bu sebeple gece yatmadan önce tüketilebilir ya da gün içinde öğünlerden sonra alınabilir. Her iki durumda da kana karışması uzun süreceği için, vücudun protein alımını sürekli kılar. Peki whey ile casein proteini arasında ne fark var? En çok sorulan sorular arasında yer alan Whey Protein ile Casein Protein Arasındaki Farklar başlıklı yazımızı mutlaka okuyun.

Whey İzolesi

Karbonhidrat içermediği için, karbonhidratsız diyet yapanlar ya da çok düşük karbonhidratlı diyet yapanların tercih ettiği protein türüdür. Hızlı bir şekilde kana karıştığı için antrenman öncesi ya da sonrasında tüketilebilir, bu sayede kasların hızlı bir şekilde gelişmesine katkıda bulunur.

sporcularin-kullandigi-vitaminleri

Hidrolize Protein

Whey konsantresine kıyasla daha küçük parçalar içeren hidrolize protein, bu sebeple en hızlı sindirilen proteinlerden biridir. İçerdiği küçük parçalar sindirim sisteminde oldukça hızlı ilerler, hemen ardından kana karışır.

İlgili yazı:  Universal Beef Aminos Aminoasit İnceleme

Soya Proteini

Vejetaryen ve vegan sporcuların kullandığı proteinler nelerdir diye sorulacak olursa cevabı soya proteinidir. Soya proteini diğer proteinlerden farklı olarak soyadan yani bitkisel bir üründen üretilir. Kana karışma süresi Whey proteinlerinden daha yavaş olsa da Kazein kadar yavaş değildir. Bu sebeple antrenman öncesi ve sonrasında ya da ara öğün olarak tüketilir. Soya proteininden faydalanmak için en etkili yöntemlerden biri de soya sütü içmektir. Özellikle inek sütü ve laktoza alerjisi olanlar için etkili bir protein kaynağı olan soya sütünün hazırlanışı için Soya Sütü Faydaları ve Tarifi yazımızı okumayı unutmayın.

Fikrini paylaş