Steroid Kullanımının Yan Etkileri: Romario Alves

25 yaşındaki vücut geliştirme sporcusu Romario Dos Santos Alves, 3 yıl önce büyük umutlarla başladığı steroid kullanımının neden olduğu pişmanlığı anlatıyor. Bilinçsizce kullanılan ve mucizevi etkiler beklenen steroid hormonunun zararları ile ilgili tartışmalar sürerken, Alves’in hikayesi tüm sporcuları yakından ilgilendiriyor.

Videoda spor salonundaki büyük kaslı sporculardan etkilenerek kısa sürede onlar gibi olmak istediğini ve bu nedenle düzenli olarak kol kaslarına yağ, ağrı kesici ve alkol karışımı içeren steroid hormonu enjekte ettiğini belirten Alves, hormonun vücudunda yol açtığı yan etkileri ve karşı karşıya geldiği sağlık problemlerini anlatıyor. 

Steroid Hormonu nedir?

Vücut geliştirme alanında kullanılan anabolik steroidler vücutta testesteron seviyesini artırır ve kas gelişim kapasitesini artırır ve gelişim sürecini hızlandırır. Doğal miktar aşılmadığında steroid kullanımı profesyonel sporcularda kas onarımını iyileştirici etki gösterebilse de, çoğunlukla kullanım yöntemlerinde bu oran aşılıyor.

Kullanımının Yan Etkileri

Steroid olarak ifade edilen maddeler gerek besinlerde gerekse insan vücudunda doğal olarak bulunur fakat yapay olarak vücuda enjekte edilen steroidler zamanla hormon dengesinin bozulmasına ve çeşitli kas anomalilerinin yaşanmasına neden olabilir. Harvard Medical School tarafından yapılan bir araştırmada yüksek dozda steroid kullanımın kas timörleri, kalp krizi ve böbrek yetmezliği riskini artırdığı gözlemlenmiştir.

Fikrini paylaş