Stres, Uykusuzluk ve Depresyona İyi Gelen Besinler

Depresyon, stres ve uykusuzluk şehir hayatının en önemli sorunlarından. Bununla birlikte bazı gıdalar stres ve depresyon gibi zor idare edilebilen duygulardan kolaylıkla çıkmanıza yardımcı olacaktır .Eğer stresli, halsiz veya depresyondaysanız, uyku problemi yaşıyorsanız hangi gıdaları yemeniz gerekir?

STRESLİ OLDUĞUNUZ ZAMAN

BUNU YEMELİSİN:

Az yağlı sade yoğurt (1 küçük kase) + Fındık (1 yemek kaşığı )

Kalori 205 kcal
Yağ 10 Gr
Doymuş yağ 2.5 Gr
Karbonhidrat 17.5 Gr
Şeker 15 Gr
Protein 13 Gr

BUNU YEMEMELİSİN:

Kola (330 ml) 

Kalori 140 kcal
Yağ 0 Gr
Doymuş Yağ 0 Gr
Karbonhidrat 39 Gr
Şeker 39 Gr
Protein 0 Gr

Stresli durumlar bir kutu şişe açıp içmek size başta her şeyin yolunda gittiğini düşündürebilir. American Journal dergisinde yayınlanan bir Halk sağlığı çalışmasına göre günde 1-2 kez de olsa asitli içecek tüketimi yapan kişilerin hiç içmeyenlere göre 3 kat daha depresif ve kaygılı oldukları belirtilmiştir. Ayrıca, kolanın içerisinde yer alan tatlandırıcı ve kanserojen yapay boyalar, kilo alımı ve obezite ile ilişkili hastalıklara yol açabilmektedir. 1 yemek kaşığı çiğ fındığı , az yağlı sade yoğurt ile karıştırın. Bu karışım içerisinde yer alan l–arjinin ve l-lizin adlı iki aminoasit grubu stres duygusu ve anksiyete problemlerini azaltmaktadır. Strese iyi gelen besinler arasında yer alan yoğurt pozitif yanınızı açığa çıkarır.

yogurt-ve-findik

DEPRESYONDA OLDUĞUNUZ ZAMAN

BUNU YEMELİSİN:

Bitter Çikolata %70 Kakaolu (2 kare parça)

Kalori 170 kcal
Yağ 12 Gr
Doymuş Yağ 6.9 Gr
Karbonhidrat 13 Gr
Şeker 6.8 Gr

BUNU YEMEMELİSİN:

Beyaz çikolata (2 kare parça)

Kalori 151 kcal
Yağ 9 Gr
Doymuş Yağ 5 Gr
Karbonhidrat 16.6 Gr
Şeker 16.5 Gr

Beyaz çikolata, kakaonun katı içeriğine sahip olmadığından teknik olarak çikolata değildir. Gerçek çikolatada yer alan kakao katı içeriği,  kimyasalları uyararak serotonin üretimini teşvik ederek mod yükseltmeye yardımcı olduğu belirtilmektedir, beyaz çikolatanın bundan yoksun olduğu görülmektedir. Daha çok kakao, daha mutlu kimyasallar eşittir daha az şeker diyebiliriz 🙂 Depresyona iyi gelen yiyecekler listesinin başında yer alan çikolatanın en doğal hali her zaman doğru seçimdir.

İlgili yazı:  Sıcak Havalarda Sağlıklı Kalabilmek için Besin Önerileri

Dark chocolate

HALSİZ HİSSETTİĞİNİZ ZAMAN

BUNU YEMELİSİN:

Tuzsuz-Kavrulmamış Fındık – Badem – Kuru üzüm Karışımı ( 1 avuç )

Kalori 130 kcal
Yağ 7 Gr
Doymuş Yağ 1 Gr
Karbonhidrat 13 Gr
Şeker 7 Gr

BUNU YEMEMELİSİN:

Krem şantili sütlü Mocha Frappuccino (450 ml)

Kalori 410 kcal
Yağ 15 Gr
Doymuş Yağ 9 Gr
Karbonhidrat 65 Gr
Şeker 61 GR

Öğleden sonra 16.00 gibi bir saatte , 61 gram şeker alımı mükemmel gibi gözlenebilir. Fakat kan şekeri dengesinin hızlı bir şekilde bozulmasına sebebiyet verecektir. Bunun yerine tuzsuz küçük bir atıştırmalık daha etkili olacaktır. Kuru üzüm, potasyum üretimini destekleyerek,  vücut şekerini enerjiye çevirmemiz için yardımcı olur , fındık magnezyum desteği sağlar ve laktik asit üretimini azaltarak yorgunluk şikayetlerimizi azaltır. Enerji veren besinler arasında en çok tercih edilenlerden fındık ve bademin yanına kuru üzümü de ekleyerek lezzetli bir ara öğün hazırlayabilirsiniz. Peki besinlerden nasıl enerji toplayabiliriz? Baharın enerjisinden yararlanmak için geçtiğimiz haftalarda hazırladığım Bahar Detoksu İçin Öneriler başlıklı yazımı okumayı unutmayın! 🙂

kuruyemis-karisim 

UYUYAMADIĞINIZ ZAMAN 

BUNU YEMELİSİN:

Patlamış Mısır ( 1 küçük kase)

Kalori 31 kcal
Yağ 0.3 Gr
Doymuş Yağ 0 Gr
Karbonhidrat 6 Gr
Şeker 1 Gr

BUNU YEMEMELİSİN:

Ilık Süt ( 1 kupa )

Kalori 118 kcal
Yağ 2.8 Gr
Doymuş Yağ 1.7 Gr
Karbonhidrat 13.5 Gr
Şeker 9.6 Gr

patlamis-misir

Uykusuzluk problemi için popüler olan ılık süt tüketimi kullanımını unutmalısınız. Sütte yer alan protein uyanık kalmayı arttırır. Sütte yer alan yağ sindirimi yavaşlatır ve uyanık halde kalma durumunuzu arttırır. Ayrıca günlük hayatta süt ve laktoza alerjiniz varsa, İnek Sütünün Yerine Geçecek 6 Alternatif başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz. Bunun yerine yatmadan yarım saat önce patlamış mısır tüketimi; sizi rahat hissettirecek olan nörokimyasallardan serotonin üretimini etkileyerek, daha iyi uyumanıza yardımcı olacaktır. Tereyağı kullanımı serotonin üretimini azaltacaktır , patlamış mısırı hazırlarken tereyağı kullanmayın. Mutlu ve huzurlu günler sizinle olsun 🙂

ezgi-ozturk-icon

 

Yazar: Diyetisyen Ezgi ÖZTÜRK

Yazarın tüm yazıları

0 yorum

Fikrini paylaş