Süper Besin Nedir? Besin Değeri Zengin 5 Gıda

Süper besin dediğimizde aklınıza ne geliyor? Lezzetli yiyecekler, renkli çikolatalar ve kekler… Kimilerine göre ise protein içeren besinler süper besinlerdir. Aslında öyle değil, süper besinler besin değeri bakımından zengin süper gıdaları ifade etmek için kullanılır.

Hepimiz, sebzeler, meyveler ve tam tahıllar gibi vücudumuza iyi gelecek sağlıklı yiyecekleri biliriz. Ancak sağlıklı yiyecekleri düşündüğünüzde akla hemen gelmeyen, diyet listelerinde yer almayan bazı besinler vardır. Besin değeri bakımından zengin olmaları ve hastalıklarla savaşmaları nedeniyle oldukça yararlı olan bu 5 süper besin sizi de güçlendirecek.

Süper Besin Nedir

Süper besin aslında boyundan büyük işler başaran gıdalara verilen isimdir. Süper besinler listesinde bulunan gıdalar hem besin değeri bakımından yüksektir hem de bağışıklık sisteminizi destekler. Böylece sağlıklı beslenme rutininin vazgeçilmez bir parçası haline gelirler. Siz de tüm süper besinleri tüketmek zorunda değilsiniz, listeden seçeceğiniz alternatifleri diyet listenize dahil ederek yaşam kalitenizi artırabilir ve dengeli beslenme sürecini başarıyla yönetebilirsiniz.

Süper besin kavramının tıpta bir karşılığı olmasa da günümüzde diyet listelerinin başında yer alan besinleri tanımlamak için sıkça kullanılır. Oxford sözlüğü de süper-besin kavramını “besin değerleri bakımından zengin ve sağlıklı yaşamı destekleyen gıdalar” olarak tanımlıyor. Konuyla ilgili bilimsel bir çalışma için Avrupa Besin Bilgilendirme Konseyi’nin Superfoods Research araştırmasını inceleyebilirsiniz.

Süper Besin Listesi

Kakao

Süper besinler listesinde ilk sırada yer alan ve daha çok çikolata olarak bilinen kakao, çikolata yapımında kullanılan taneciklerdir. Kakao tanelerinin içinde bulunan flavonol, kardiyovasküler sisteminizdeki arterlerde yağ birikmesini önleyerek tıkanıklığı önler. Popüler çikolata barları ve şekerlemeleri şeker ve süt doludur ve bu hastalıkların önlenmesine yardım etmez. Bunun yerine, %70 kakao içeren siyah çikolataları tercih edin. Haftada 30-60 gram siyah çikolata önerilen miktardır.

Kakao ile hazırlanan besin değeri yüksel süper besinli bir tarif için çikolatalı altın ekmek tarifini deneyin. 

Süper besinler bağışıklık sistemini güçlendirir

Süper besinler bağışıklık sistemini güçlendirir

Mayalı Yiyecekler

Fermantasyon sürecinde probiotik olarak bilinen sağlıklı mikro organizmalar oluşur. Bu dost bakteriler hem bağışıklık hem de sindirim sisteminize yardımcı olur. Aynı zamanda birçok kronik hastalığa neden olan iltihaplanmaların da kontrolünde rol oynar. Geleneksel kore yemeği olan kimchee, saurkraut, fermente edilmiş soya ve elma sirkesi önerilen süper besin tarifleri arasında yer alır.

Deniz Sebzeleri

İlgili yazı:  Salata Dışında Yiyebileceğiniz 10 Hafif Yiyecek

Mineral bakımında zengin, kanserle savaş özelliği ve çevre kirliliği ve radyasyondan koruyan birleşenleri ile deniz sebzeleri oldukça önemli besinlerdir. İçeriklerinde iyot, demir ve kalsiyum bulunur. Deniz sebzeleri, suşi gibi Japon yemeklerinde sıklıkla rastlanır. Arame, hijiki, kelp, nori ve wakame süper besin listesinde yer alan çeşitli su otlarındandır.

Denizin altı gerçekten de başka bir dünya. Hem yeni lezzetler keşfetmek hem de süper besin listenize yeni gıdalar eklemek için deniz sebzelerini keşfetmeyi unutmayın. Türkiye’de balık pazarları da deniz sebzelerinin dünyasını keşfetmeye başladı, bir çok balıkçıda ilk kez gördüğünüz deniz bitkilerini tariflerinizde kullanabilirsiniz.

Deniz sebzeleri süper besin listesinin en ilginç üyesi

Deniz sebzeleri süper besin listesinin en ilginç üyesi

Aktariye ve Baharatlar

Bunlar sadece yemeklerinize tat katmakla kalmaz aynı zamanda sağlığınız için yararlı olan fitokimyasalları ve antioksidanları içerir. Çeşitlerini birlikte yemeklerinizde kullanmanız daha yararlıdır. Çünkü araştırmalara göre sinerjik olarak birlikte çalıştıkları görülmüştür. Tarçın kan şekerinizi düşürür, kimyon ve zencefil sindirimi kolaylaştırır, sarımsak kolesterolü düşürür ve kanseri önler, keklik otu mantar önleyici, anti bakteriyel ve antiparaziter özeliktedir ve zerdeçal ise kemik iltihabını önler.

Kahve ve Çay

Kahve mükemmel bir antioksidan kaynağıdır ve zihinsel ve fiziksel performansı geliştirir. Yine de, eğer uykusuzluk ya da kaygı probleminiz varsa, kafein içerikli içeceklerden uzak durmanız mantıklı olur. Daha az kafein içeren çay ise, polifenol denilen antioksidan içerir. Çoğunun kanserle savaşta etkisi olduğu görülmüştür. Siyah çay, sağlıklı kan damarlarını destekler ve kolesterolün düşmesinde yardımcı olur. Yeşil çay, çoğu kanser türünü önler, kalp krizi riskini düşürür ve kilo vermenize yardımcı olur. Aynı zamanda theanine içerir bu da rahatlamanızı ve ruh halinizin artmasını sağlar.

Bu 5 süper besini diyet listenize ekleyin ve hastalıklarla savaşma olasılığınızı artırın. Daha fazla bilgi için internetten araştırma yapabilirsiniz. Doğa bize, besin, antioksidan ve fitokimyasal içeren sayısız besin sunar ve tüm bunlar sağlığınızı sürdürmeniz açısından size yardım eder. Tüm bu bereketli sebzeler, işlenmiş boş kalorilerden daha az yer tutar.

Süper besinler hakkında daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? Diyetisyen Ezgi ÖZTÜRK tarafından hazırlanan Süper Gıdalar başlıklı yazımızı okumayı unutmayın.

0 yorum

Fikrini paylaş