Türkiye’de Faaliyet Gösteren Protein Tozu Markaları

Vücut geliştirme sporunun vazgeçilmezleri arasında yer alan sporcu besinleri, bilinçli kullanıldığında dengeli beslenme ile birlikte hedefinize ulaşmada önemli bir yardımcıdır. Gıda takviyeleri arasında da en bilinen ürün çeşidi ise tartışmasız protein tozudur. İşlenmiş et, süt, yumurta veya soya protein izolatından oluşan protein tozu yıllardır Türkiye’de de yaygın olarak kullanılıyor. Peki protein tozu tercihi nasıl yapılmalı? Hangi marka protein tercih edilmeli? Bu yazıda Türkiye’de faaliyet gösteren -Türkiye’de kurumsal işbirliği veya distribitörü bulunan- protein tozu markalarını derledik. Son tercih elbette sizlerin.

Markaları alfabetik olarak sıraladık, listede eksik olduğunu düşündüğünüz markaları yorum alanlarından ekleyerek içeriğin geliştirilmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Amix

Large Life Limited bünyesi altında 2003 yılında kurulan İngiltere merkezli Amix Nutrition, özellikle kırmızı et proteini üzerinde uzmanlaşmış bir marka. Avrupa’da pazar payı her geçen gün artan Amix ürünleri son yıllarda Türkiye Supplement pazarında da etkisini genişletiyor. Markanın en çok tercih edilen ürünü Amix Monster Beef Hydrolyzed Protein 2200 gr 1 ölçeğinde (30 gr) 29,7 gr protein barındırıyor.

amix-logo

Amix Nutrition

Dymatize

1994 yılında kurulan ve günümüzde 50’den fazla ülkede faaliyet gösteren Dymatize Nutrition, Amerika merkezli bir supplement markasıdır. 30 yıl boyunca 250’den fazla ürün geliştiren ve geliştirdiği tüm ürünleri kendi bünyesinde bulunan laboratuvarlarda 3 gün boyunca test eden marka protein tozu konusunda uzman üreticilerden. BodyBuilding.com tarafından 2013 yılında “Yılın En İyi İzole Proteini” seçilen Dymatize ISO 100 markanın en çok tercih edilen protein tozu ürünü.

dymatize-logo

Dymatize Nutrition

Gaspari

Rich Gaspari tarafından kurulan ve ünlü sporcunun tecrübelerinden yola çıkarak vücut geliştirme sporcularının ihtiyaçlarına yönelik ürünler geliştirmeyi amaçlayan Gaspari Nutrition ürettiği Protein tozu ürünlerini bünyesinde barındırdığı AR-GE takımı ile birlikte geliştirmekte ve sporcu besinleri sektörüne yenilikçi bir yaklaşım getirmeyi amaçlamaktadır.

gaspari-logo

Gaspari Nutrition

Grenade

2010 yılında İngiltere’de kurulan Grenade Nutrition sporcu besinleri pazarına yalnızca bir ürünle girmesine rağmen zaman içinde ürün gamını genişletti ve kendi kullanıcı profilini oluşturmayı başardı. En çok tercih edilen ve alanında ses getiren Termojenik yağ yakıcı Grenade Thermodetonator ürünü ile Türkiye’de de dikkatleri üzerine çeken Grenade Nutrition etkileyici ambalajları ile de kendinden söz ettiriyor. El bombası şeklinde tasarladığı ürün kutuları zaman içinde tercih sebebi haline gelen markanın ürünleri alkol ve domuz katkı maddeleri içermiyor.

grenade-logo

Grenade Nutrition

Hardline Nutrition

Sporcu besinleri pazarına ilk olarak 1996 yılında Universal Nutrition Türkiye Distribütörü olarak giriş yapan ve ilk ünvanı Tuva İç ve Dış Ticaret Limited Şirketi olan Hardline Nutrition markası, bugün varlığını Kavi Gıda ismi altında sürdürmektedir. Türkiye Distribütörlüğü tecrübesiyle ürün niteliklerine önemli bir tecrübe kazanan Hardline, tedarikçi ve hammadde üreticileriyle geliştirdiği ilişkileri kendi ürünlerinin üretiminde etkin biçimde kullanmaktadır. Sporcu besinleri alanında ilk ve tek Türk markası olan Hardline Nutrition aynı zamanda alanında Helal Sertifikası bulunduran ilk markadır. Protein tozu ürünlerine %100 Whey ve VMAX Protein ile başlayan marka Hardline Whey 3 Matrix Protein Tozu ürünüyle Türkiye’de en çok tercih edilen protein tozlarından biri haline geldi.

hardline-logo

Hardline Nutrition

Inner Armour

Almanya merkezli besin takviyeleri markası Inner Armour, İzole Protein Tozu ürünleri hormonal denge ürünleriyle öne çıkıyor. Markanın en çok tercih edilen protein tozu ise %100 Izolate Zero Protein Tozu. Çikolata aromalı ürün “0” karbonhidrat oranıyla protein yüklemesi yapmak isteyen sporcular arasında öne çıkıyor.

inner-armour-logo

Inner Armour Nutrition

Multipower

Avrupa’nın en iyi besin takviyesi olarak konumlanan Multipower markası yenilikçi yapısı ile vücut geliştirme sporcuları arasında tavsiye edilmektedir. ISO 9001:2000 sertifikası ve HACCP standartlarına göre üretilen Multipower markası düzenli olarak Köln Spor Akademisi tarafından test edilir. Markanın en çok tercih edilen protein tozu Multipower Whey Protein Isolate 100 ürünüdür. Ürün her porsiyonunda 27,8 gr izole protein içeriyor.

multipower-logo

Multipower Nutrition

Musclemeds

İlgili yazı:  Daha Uzun Mesafe Yüzmek İçin 3 Omuz Kası Egzersizi

Amerika merkezli MuscleMeds markası son yıllarda adından Carnivor kırmızı et proteini ile söz ettirdi. Carnivor Protein ve Carnivor Mass ürünleriyle öne çıkan Muscle Meds yüksek protein oranıyla rakiplerine göre daha etkili antrenman performansı vadediyor.

muscle-meds-logo

Musclemeds Nutrition

MusclePharm

Vücut geliştirme sporunda imza attığı sponsorluk anlaşmalarıyla adından söz ettiren Amerika merkezli Muscle Pharm markası, geçtiğimiz yıllarda efsane vücut geliştirici Arnold Schwarzenegger ilhamıyla geliştirdiği Arnold Series ürünleriyle büyük bir ivme yakalamıştı. Arnold Serisi ürünlerinin devamı gelmese de Muscle Pharm Combat ve Assault ürünleriyle pazardaki etkisini sürdürüyor. Muscle Pharm markasının en çok tercih edilen protein tozu Combat %100 Isole Protein porsiyonunda 24 gr protein içeriyor.

musclepharm-logo

MusclePharm Nutrition

Muscletech

Türkiye’de faaliyet gösteren en eski gıda takviyesi üreticilerinden olan MuscleTech markası 1996 yılında Amerika’da kuruldu. Özellikle protein tozu segmentinde önemli bir pazar payına sahip Muscletech ürünleri arasında Premium Whey Protein Tozu öne çıkıyor. Porsiyonunda 20 gr protein bulunan ürün düşük karbonhidrat miktarı ile de öne çıkıyor.

muscletech-logo

MuscleTech Nutrition

Optimum Nutrition

1986 yılında kurulan Optimum Nutrition (ON) markası alanının en eski ve köklü firmalarından biridir. Sporcu besinleri alanında en bilinen markalardan biri olan Optimum Nutrition markası Türkiye’de de kullanıcıların en çok tercih ettiği ilk 3 marka arasındadır. Dünyanın en büyük peynir ve protein üreticilerinden biri olan Glanbia firmasına ait Optimum markası bünyesinde Optimum Nutrition ve ABB Performance markalarını barındırır ve her iki marka da kendi segmentlerinde pazar lideri konumundadır. 70 ülkede ürünleri bulunan Optimum Nutrition markası dünya çapında ilgi gören ve bir ikon haline gelen Optimum Gold Standart ve %100 Whey Protein Tozu ile öne çıkmaktadır. Ayrıca dünyanın ilk kazein proteini olarak sınıflandırılan Optimum Gold Casein de sporcu besinleri pazarında yeni bir dönemi başlatmıştır. Optimum Nutrition ürünleri Türkiye’de Yakamoz Gıda distribütörlüğünde satılmaktadır.

optimum-nutrition-logo

Optimum Nutrition

QNT

Quality Nutrition Technology ya da bilinen adıyla QNT 1988 ylında Belçika’da kurulmuştur. 40’tan fazla ülkede faaliyet gösteren marka yeni ürünler geliştirme konusunda uzmanlaşmış bir firmadır. Özellikle amino asit ürünleri konusunda öne çıkan markanın QNT Delicious Whey protein tozu ürünü de Türkiye’de kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Adından da anlaşılacağı gibi QNT Protein tozu diğer ürünlere kıyasla “daha lezzetli” olması bakımından farklılaşmaktadır.

qnt-logo

QNT Nutrition

Ultimate Nutrition

1979 yılında Victor Rubino tarafından kurulan ULTIMATE NUTRITION markası Amerika’nın en köklü sporcu besinleri markalarından biridir. Türkiye’de özellikle eczanelerde yer alan ilk protein tozu markaları arasında yer almasıyla önemli bir bilinirlik ve pazar payı elde eden Ultimate markası Ultimate Prostar %100 Whey Protein Tozu ile öne çıkıyor.

ultimate-nurition-logo

Ultimate Nutrition

Universal

1983 yılında Amerika’da kurulan Universal Nutrition alanında en eski firmalardan biridir. Türkiye’de 1996 yılından beri var olan marka protein tozu pazarında önemli bir paya sahiptir. Özellikle son yıllarda Universal Animal serisi ile amino asit segmentinde büyük ilgi gören markanın protein tozu kategorisinde en çok tercih edilen ürünü Universal Whey Pro Protein Tozu her porsiyonda 24 gr protein içermektedir.

universal-logo

Universal Nutrition

Weider

Vücut geliştirme sporunun efsane isimleri arasında yer alan Joe Weider tarafından kurulan Weider markasının başarısı, onlarca dünya şampiyonuna sponsorluk yapmış olmasından da anlaşılabilir. Üretim sürecinde HACCP prosedürlerini kullanan ve aynı zamanda ISO sertifikasına sahip üstün marka dünyada 50’den fazla ülkede milyonlarca kullanıcıya ulaşmıştır. ABD ve Avrupa’da üretim tesisleri bulunan Weider ürünlerinin Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde hiçbir katkı maddesi içermediği Uluslararası Spor Hekimliği Federasyonu tarafından onaylanmıştır.

weider-logo

Weider Nutrition

Fikrini paylaş