Sağlıklı Yaşam İçin Önce Vücudunuzu Dinleyin

Sağlıklı yaşam herkes için önemli. Hastalıklardan korkuyoruz, sağlıklı yaşamak istiyoruz ama yine de belirtileri takip edemiyoruz. Vücudunuzu dinleyin, bir çok hastalık hakkında vücudumuz bize erken belirtiler sunar ve sizi her zaman doğru yönlendirir.

Peki sağlıklı yaşam hakkında vücudumuz bize ne söyler?

Arabanızla yolda giderken, bir sonraki benzin istasyonuna yüzlerce kilometre kaldığını söyleyen işaretleri görürsünüz. Hemen yeterince benzininizin kaldığını görmek için yakıt seviyenizi kontrol edersiniz. Vücudunuzun yakıt göstergesi olup olmadığını merak edersiniz. Peki besin ihtiyacınız olduğunu nasıl fark edersiniz? Biyokimya dilinde vücudumuzun haritası oldukça karışıktır. Ancak o pahalı laboratuar aletleri olmadan, vücudunuzun kimyasını anlamanın bir yolu daha vardır. Vücudunuzu dinleyin ve sizi yönlendirmesine izin verin.

Vücudunuzu dinleyin ve içinizdeki enerjiyi keşfedin

Vücudunuzu dinleyin ve içinizdeki enerjiyi keşfedin

Vücut Dinleyin ve Belirtilere Kulak Verin

Hisleriniz biyokimyanıza nasıl bağlıdır? İlaçlar biyokimyanızı değiştirerek daha iyi hissetmenize, sağlığınızı kazanmanıza ve hastalıklardan tamamen kurtulmanıza yardımcı olur ama her zaman yeterli olmaz. Gerçek destek birlikte yaşadığınız vücudunuzun sesini dinlediğinizde içinizdeki enerjiden gelir.

Dikkatli Olun

Biyokimya ile dengeli bir diyetin tıpkı iyi korunmuş bir araba gibi olduğunu görebilirsiniz. Biyokimya, vücudunuzun mekaniğidir. Örneğin, şekerli yiyecekleri yediğinizde kendinizi iyi hissedebilirsiniz ama kan şekeriniz yükselir ve kendinizi yorgun hissedersiniz. Eğer bu yeterli değilse, şekeri uzun süre kullanımı hipoglisemiye ve diyabete önderlik edebilir.

Yağ Değişiminin Tam Sırası!

Eğer yanında bir el kılavuzu ile birlikte gelseydi vücut sisteminizi anlamak daha kolay olabilirdi. Ancak çok fazla bilgi olacağı için korkutucu da olabilirdi. Şanslısınız ki, doktorlar, eczacılar, diyetisyenler gibi sağlık alanında profesyonel kişiler var. Bu kişiler vücudunuzda olup bitenleri, belirtileri size söyleyebilir. Biyokimyayı anlamak, sağlığınızı ve egzersiz düzeninizi kontrol etmek yeteneğinizin artmasını sağlar.

Biyokimya Düzeninde Hepimiz Aynı Mıyız?

İnsanlar arasında farklı metabolik tipler mevcuttur. Bazıları hızlı koşarken, diğerleri yavaş koşar. Hastalıklar da biyokimyayı değiştirebilir. Aynı şekilde fitness egzersizleri de da öyle. Bazı kişiler sağlıklı kalmakta zorlanırken, diğerleri çok ender hasta olur. Siz de çevrenizdeki arkadaşlarınızı gözlemleyerek her insanın nasıl da farklı olduğunu görebilirsiniz. Biraz araştırma yaparak, doktorlar, diyetisyenler ve sağlıklı yaşam blogları (bizim gibi 🙂 ziyaret ederek, eşsiz biyokimyanız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Supplementler Nasıl İşe Yarar?

Bir besini supplement olarak aldığınızda, biyokimyanızı etkileyen bir besin ile vücudunuzu doyurmuş olursunuz. Örneğin, fitness programınızın bir parçası olarak L-karnitin almanız, enerji olarak yağı kullanmanızı sağlayacaktır. Özellikle protein tozu konusunda bu soru sıkça sorulur. Supplement kullanımı hakkında en çok sorulan sorunun cevabı için Protein Tozu Zararlı mı başlıklı yazımızı mutlaka okuyun.

Vücudunuzu Aç Bırakmayın

Uzun süre önemli besinlerden mahrum olmak hastalıklarla sonuçlanır. Ekmeğin, vitamin ve mineraller ile kuvvetlendirilmiş beyaz undan yapılmasının sebebi budur. Multivitamin almak, sağlıklı diyetinize ek olarak tüm mikro besinlerden yararlanmanızı sağlar.

Besleyici Bir Diyet Yapın

Yapay içerikler, un ve renkli gıdalar şeklinde sentetik yiyecekler yemek, tıpkı arabanızın motoruna yağ yerine gaz koymanız gibidir. Besleyici, doğal bir diyet vücudunuzun doğru besini almasını sağlar. Diyet listenizi nasıl hazırlayacağınızı bilmiyorsanız, diyet listesi nasıl hazırlanır başlıklı rehber yazımızı okumayı unutmayın.

0 yorum

Fikrini paylaş