Vücut Geliştirme Antrenmanında Yapmamanız Gereken 8 Hata

Bacak egzersizi yaparken iki set arasından oturur musunuz, zamanınızı telefonla uğraşarak boşa mı harcarsınız? Buna bir son verin! Kimse itiraf etmese de, tam anlamıyla doğru bir vücut geliştirme antrenmanı yapmak oldukça zordur.

Spor salonuna gittiğinizde yapmanız gereken şey özetle; egzersiz programınıza uymak, akıllıca egzersiz yapmak ve egzersizin tüm detaylarına odaklanmaktır. Bununla birlikte yapmamanız gereken şeylerin listesi oldukça uzundur. Antrenörünüzün “Sırtını bükme”  ya da “Kollarını kilitleme” bağırışları bazı iyi tavsiyelerdir. Ancak her harekete özel başka başka yapmamanız gereken şeyler vardır. Eğer vücut geliştirme sürecinde mükemmel sonuçlar elde etmek istiyorsanız, işte size asla yapmamanız gereken 8 hata!

  1. BACAK EGZERSİZLERİ ARASINDA ASLA DİNLENMEYİN

Ağır bacak kası geliştirme egzersizinin ilk setini daha yeni bitirdiniz ve bir süre oturup dinlenmeyi düşünüyorsunuz. Tamam, 15-30 saniye dinlenin ancak uzun süre kesinlikle oturmayın. Çünkü bacak günleri iyileşmeye karşıdır. Etrafta dolanmak, kaslarınızda hidrojen iyonu salgılanmasına ve bu da ağır bir antrenman sonrasında kas yorulmasına neden olur.

  1. AYNI EGZERSİZİ BAŞKASI YAPIYOR DİYE DOĞRU SANMAYIN 

Birisinin yakalandığı hastalığı virüs nedeniyle herkese yaymasını bilirsiniz. Vücut geliştirme egzersiz tekniğini de kötü yaptığınızda bu olur. Bir başkasının yanlış yaptığı egzersizi, eninde sonunda siz de yanlış yaparsınız. Spor salonundaki en büyük adamların bir hareketi yapması diye onun bu hareketi doğru yaptığı anlamına gelmez. Doğruyu araştırmaktan korkmayın ve Egzersiz Rehberi yazılarından hareketlerin doğru yapılışlarını öğrenin.

  1.  KAS ÇALIŞIRKEN ASLA DENGE TAHTASI KULLANMAYIN

10 yıl öncesine kadar denge tahtası vücut geliştirme sporcularu arasında oldukça popülerdi. Fitness egzersizi yaparken kendinizi dengelemek, ayaklarınız yerdeyken ağırlık kaldırmaktan daha zorludur. Ama amacınız güçlenmek ve kas yapmaksa bunu denemeyin. Oynar bir alan üzerinde ağırlık antrenmanı yaparken acı çekersiniz ve eğer ilk amacınız kas yapmak ise verdiğiniz emeğin karşılığını alamazsınız. Amacınız denge ve ölçü ise her biri için ayrı çalışmanız daha iyidir.

Denge tahtası ile ağırlık çalışmayı ileri seviyede uygulayın

Denge tahtası ile vücut geliştirme egzersizlerini ileri seviyede uygulayın

  1. BACAK EGZERSİZİ YAPMADIĞINIZ GERÇEĞİNİ SAKLAMAYIN

Spor salonuna gittiğinizde sporcular arasında değişik trendler fark edersiniz. Örneğin herkes pazartesi günleri göğüs çalışır. Bazı kişiler ise bacak çalışmalarını gecenin ilerleyen vakitlerine saklarlar. Böylece squat yaparken kimse hafif ağırlık kaldırdıklarını görmez. Eğer mükemmel bacaklarınız yoksa zayıflığınızı, uzun eşofmanlar giyerek ya da diğer egzersizlere daha fazla vakit ayırarak örtmeyi bırakın. Vücut geliştirmede yapacağınız en doğru hamle, çalışmaktır. Daha çok çalışmak!

  1. SETLER ARASINDA TELEFONUNUZLA VAKİT GEÇİRMEYİN
İlgili yazı:  Sıkılaşma Hareketi İçin Atlama İpi Kullanın

Ağırlık kaldıranlar ve antrenörler arasındaki en büyük şikayetlerden biri de budur. Bu işe önem veren kişiler telefonlarını yanlarında götürmezler. Maalesef günümüzde, akıllı cep telefonları nedeniyle spor salonunda çok fazla vakit harcanmaktadır. Özellikle ağırlık kaldırma çalışanlar setler arasında telefonla aylaklık etmektedir. Eğer antrenmanlarınızı takip etmiyorsanız o zaman telefonunuzu bir kenarı bırakın.

 

Spor salonundaki bu görüntü tanıdık geldi mi?

Spor salonundaki bu görüntü tanıdık geldi mi?

  1. İLERLEME KAYDETMEK İLE SIKI ÇALIŞMAYI KARIŞTIRMAYIN

Neden bazı insanlar çok sıkı çalışır ancak bir ilerleme kaydedemez? Çünkü bodybuilding sporunda çoğunlukla efor sarf etmek size sonucu garantilemez. Örneğin, 15 kiloluk ağırlıklar ile 60 tekrar yapabiliyorken, 30 kiloluklarla sadece 8–10 tekrar yapabilirsiniz. İkisinde de sıkı çalışmış olursunuz ancak daha az ağırlıklar kısa süreli kas şişmesini sağlar. Ağır ağırlıklar, kas geliştirmek ve programlı bir şekilde ilerleme kaydetmek için daha iyidir.

  1. RAHATLIĞA ASLA ALIŞMAYIN

Hayatımızı daha konforlu kılmak için birçok şey yaparız ama dayanıklılık antrenmanlarında rahatlığa alışmak yaklaşımınız olmamalıdır. Egzersiz bir bilimdir ve bilinen gerçeklerden biriyse ilerlemeli bir şekilde ağırlığı artırmaktır. Kol çalıştırırken ağırlığı artırmanız iyi beslenme ve dinlenme ile size daha güçlü ve daha büyük kas olarak geri dönecektir. Ağırlık eklemeden daha çok tekrar yapmanız sizi rahatlığa alıştırır ve vücut buna bir süre sonra cevap vermez.

  1. FORMUNUZU OLUŞTURMADAN AĞIRLIK EKLEMEYİN

Ağırlık odalarında, sporcularında daha fazla ağırlık eklemek için nasıl telaşlandığını görürsünüz. Daha büyük daha güçlü kasların bunun bir işareti olduğunu zannederler.  Yeni başlayanlar ise bir an önce kas dolu bir vücuda sahip olmak isterler. Bu akıllıca değil hatta söz konusu squat ya da deadlift ise tehlikelidir.

Nasıl biceps curl yapılacağını öğrenmek oldukça kolaydır. Ancak deadlift öyle değildir. Çok fazla sayıda video izleyin, sağlam bir deadlift rehberi okuyun, tecrübeli insanlardan yardım alın ve devamlı tekrar yapın. Formunuza kavuşmadan bara daha fazla ağırlık eklemeye karşı koyun. Formunuzu yakaladığınızda ise ağırlık kaldırma kariyerinizde büyük değişiklikler elde edin.

Fikrini paylaş