Vücut Yağ Oranını Azaltmak Neden Önemli?

Yüzde 8, 10, 12… Rakamlardan konuşmadan önce, çok daha temel bir soru soralım. Vücut yağ oranı nedir? Vücut yağ oranı; vücuttaki toplam yağ dokusu ağırlığının, toplam kiloya oranıdır. Daha anlaşılır bir ifadeyle yağ oranı, vücudunuzun yüzde kaçının yağlardan oluştuğunu belirtir. Sağlıklı bir insanın vücut yağ oranı aralığı, kadınlarda %20-25, erkeklerde %15-20 olarak ifade edilir. Bununla birlikte kişinin günlük harcadığı kalori miktarı, alışkanlıkları ve vücut yapısı ideal yağ oranından ufak değişikliklere sebep olabilmektedir.

Vücut Yağ Oranını Ölçmek Ne İşe Yarar?

Gelişen sağlık teknolojileri sayesinde, artık çağımızın en yaygın hastalıklarından obezite teşhisi, vücut yağ oranı ölçümüyle hızlı bir şekilde ve önemli bir doğruluk payıyla tespit edilebilir. Böylece kişinin taşıdığı riskler erken teşhisle belirlenerek gerekli önlemlerin alınmasında zaman kazanılmış olur. Yağ oranı ortalama arılığın üzerinde seyreden kişiler, artan obezite riskiyle karşı karşıya kalır.

Ne Kadar Düşürsek, O Kadar İyi mi?

Genellikle sağlıklı yaşam önerilerinin “vücut yağ oranını düşürmek”le ilgili olmasının nedeni, bu önerilere ihtiyacı olan kişilerin fazla kilolu olduğunun varsayılmasıdır. Temelinde eksik olan bu varsayım, bazen yanlış anlaşılmalara neden olmakta ve özellikle sporseverler yağ dokularına düşmanca yaklaşmaktadır.

Oysa yağ dokuları, vücudun yenilenmesine ve adaptasyonuna yardımcı olan dokulardır ve vücutta taban sınırın altına düşmesi ciddi sağlık problemlerine yol açar. Popüler dilde “yağ oranını düşürme” çabasında maksat, vücut yağ oranını ideal değerler aralığında tutmayı ifade eder.

Yağ Oranını Azaltmak İçin Ne Yapılmalı?

Öncelikle yağ yakımının ve vücut yağ oranını azaltmanın, tümü birbiriyle ilişkili bir öneriler listesine bağlı olduğunu unutmayın. Bel ve basen bölgenizdeki yağlanmayı gidermek istiyorsanız, karın çalışmanın yanında mutlaka bacak antremanına da, cardio egzersizine de aynı ciddiyetle önem vermelisiniz.

İlgili yazı:  Daha Uzun Mesafe Yüzmek İçin 3 Omuz Kası Egzersizi

Kalp atış hızınızı üst seviyelerde tutan dayanıklılık antremanları (uzun mesafe koşular, spinning dersleri) vücudunuzda depolanan fazla yağların yakımı için en etkili yöntemlerden biridir. Bu egzersizleri düzenli uygulamak, spor yapmadığınız zamanlarda da metabolizmanızı aktif olarak çalıştırır ve öğünlerinizin vücudunuza dengeli bir biçimde dağıtılmasını sağlar.

Yaktığınız yağları antremandan sonra tavada kızartacaksanız, bir kez daha düşünün. İdeal yağ oranına giden yol, sık ve düşük porsiyonlu öğünlerden geçer. Yağ oranı yüksek, bol soslu yiyecekler ile basit karbonhidratlardan oluşan besinler vücudun yağ stoklarını hızlıca doldurur. Sağlıklı beslenmenin yanında, her ay 1-3 gün arasında meyve-sebze detoksu uygulamak fazla yağların yakılması için doğru bir adım olacaktır.

Son olarak toksinlerden arınmak ve sindirim sisteminizin yağ yakımına yardımcı olmasını sağlamak için, gün boyunca bol bol su içmek de yapılacaklar listesinin en önemli maddelerinden.

Fikrini paylaş